• : 05523001600
Tedarikçi Arama

Tedarikçi Arama

Tedarikçi Arama: E-Ticaret mağazanız için en iyi tedarikçiyi nasıl bulabilirsiniz?


E-ticaret mağazanızda satmanız gereken ürünleri size sağlaması için güvenilir bir tedarikçi bulmak isteyeceksiniz.

Mağazanız için en iyi tedarikçiyi bulmak e-ticaret yapan kişilerin yaşadığı bir zorluktur. Dışarıda bir sürü tedarikçi olduğunu görüyorsunuz, hepsi görünüşte harika fırsatlar sunuyor, sadece kaliteli ürünler değil aynı zamanda iyi marjlar sunan bir tedarikçiyi nasıl buluyorsunuz?
Bu Sayfa yazımızda, Türkiye Toptancılar Birliği mağazanıza iyi bir tedarikçi bulmak için kullanmanız gereken stratejiyi ana hatlarıyla açıklayacağız.

Şunları öğreneceksiniz:

1. Tedarikçileri bulmak için en iyi platformlar
2. Neden birden fazla tedarikçiye ulaşmanız gerektiği
3. Tedarikçinin yorumlarını ve referanslarını okumanın önemini
4. Karar vermeden önce bütün numuneleri nasıl almanız gerektiği
5. Nasıl pazarlık yapabileceğinizi
Veya şu anda hangi tür ürünlerin popüler olduğunu arayabilir ve aramanıza devam edebilirsiniz. Bu strateji genel e-ticaret mağazalarında iyi sonuç verir. Ancak bir mağazayı belirli bir alanda işletirseniz, örneğin saat veya robotik, ihtiyacınız olan ürün türü hakkında daha net bir fikriniz olacaktır.
Aliexpress ve Alibabayı genellikle ürünlerini Çin’den almak isteyen magaza sahipleri kullanılır. Çoğu durumda, daha iyi marjlar ve daha ucuz ürünler elde edebilirsiniz, ancak bazı e-ticaret satıcıları için (özellikle iyi bir bir marka oluşturmak isteyenler) Çin’den satın alım yapmak doğru bir tercih değil.
Yakınlarınızda olan bir tedarikçi ile çalışmak isterseniz, hemen bulmak için bir Google araması yapabilirsiniz.
Basitçe “almak istediğiniz ürün” + “şehrinizi” yazın; bulunduğunuz şehirde toptan ürünler sunan bir dizi tedarikçi görebileceksiniz.

Birden fazla tedarikçiye ulaşmak

İletişim kurmak istediğiniz tedarikçilerin bir listesini aldıktan sonra, hangi iş modeli ile satış yapmak istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.
Bazı tedarikçiler tüm ürünlerinizi depolarında tutarlar ve bir sipariş aldığınızda doğrudan müşterilerinize gönderirler. Bu shipping olarak bilinir ve stok veya bir depo için ödeme yapmak gerekmediğinden dolayı kazançlı olabilir. Ancak bu seçeneği seçerseniz genellikle daha düşük kâr oranları elde edersiniz.
Veya siparişleri kendiniz gönderebilirsiniz. Kendinize bir tedarikçi bulun ve istediğiniz kadar ürün satın alın, bir sipariş gelir gelmez hemen müşterilerinize gönderebilirsiniz. Bu ürünler için önceden ödeme yapılması gerektiğinden pahalı ve riskli bir seçenektir, ancak ürünlerinizi nasıl göndereceğiniz konusunda daha fazla kontrol sahibi olursunuz.
Tedarikçilere ulaştığınızda en iyi seçenek tedarikçinin sahibiyle konuşmayı denemektir. Bu durum satın alma işlemini hızlandıracaktır. Hangi nakliye işlemini kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Ürünlerin önce size gönderilmesini istiyorsanız minimum sipariş tutarının olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz.

Yorumlar ve referanslar

Konuştuğunuz tedarikçilerin listesine karar vermeden önce diğer alıcılardan referanslar almanızı tavsiye ederiz. Alibaba veya Aliexpress gibi popüler bir pazaryeri kullanıyorsanız yorumları doğrudan satış sayfalarından da görebilirsiniz. Ancak tedarikçiyi başka bir yerden, örneğin google’dan bulursanız referans bulmakta zorlanabilirsiniz, bu durumda referans bulmaya daha fazla vakit harcamanızı tavsiye ediyoruz.
Burdaki tek amaç, güvenebileceğiniz ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir tedarikçi bulmaktır.

Numune istemek

Her tedarikçi numune göndermeyebilir, ama istemenizi tavsiye ederiz. Numuneler bir ürünün nasıl göründüğü hakkında fikir edinmenize yardımcı olur. Müşterileriniz internetten alışveriş yaptığından dolayı ürün hakkında çok az bilgileri olacaktır, numune almanız müşteriniz gibi düşünmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, mümkün olduğunca farklı tedarikçiden numune almanız durumunda kaliteyi karşılaştırma ve işiniz için en iyi olanla devam etme fırsatınız olur.

En iyi iskontoyu almak

En iyi tedarikçiyi bulmak ve iyi iskontolar almak çok önemlidir. Ürünü daha düşük maliyetle satın almak istiyorsanız karşılığında sizin de birşeyler vermeniz gerekmektedir. Örneğin, bir indirim sunuyorlarsa büyük miktarda ürün almayı teklif edebilirsiniz veya tedarikçiniz yeni pazarlara girmek istiyorsa yeni pazarlara girmesine de yardımcı olabilirsiniz. Karşılıklı kazan-kazan durumları sizin için her zaman faydalı olacaktır.

Son düşünceler

İyi bir tedarikçi bulmak e-ticaret operasyonunuzun sürdürülebilir olması için çok önemlidir, güvenebileceğiniz biri olması çok önemlidir.
Referanslarına veya yorumlarına önem göstermenizi tavsiye ederiz.
Tedarikçinizin iyi olması karlarınızı sürdürülebilir yapacaktır ve daha kolay rekabet edebilir hale geleceksiniz.

Türkiye Toptancılar Birliği ne işe yarar ?

TTB Toptancı ve imalatcıları tek platformda buluşturan,ürün alışverişlerinde tek noktada toplayan platform